26. 8. 2020
Voda je důležitá pro správnou funkci organismu, všechny tělní procesy jsou na ní závislé – představuje rozpouštědlo pro živiny, zajišťuje transport živin a jiných látek po těle, podílí se na termoregulaci organismu a tak dále a tak dále. Voda je pro lidské tělo skutečně důležitá. vždyť 50 až 60 % nás je tvořeno vodou.
Dle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) se doporučuje zdravým dospělým ženám 2 l tekutin denně a mužům 2,5 l. Zdá se vám 2 l tekutin za den hodně? Nebojte, do pitného režimu nezapočítáváme jen tekutiny, které vypijeme, ale také vodu obsaženou v potravinách, například v polévce, mléku, zelenině atd. Mimochodem káva se do pitného režimu také počítá. Nicméně při vyšších teplotách, vyčerpávající pohybové aktivitě a různých onemocnění jsou však nároky na příjem tekutin vyšší.
Jak poznáte, že pijete málo? Jedním z varovných signálů, který jistě každý zná, je žízeň. Jedná se o vědomou potřebu vody, která kontroluje příjem tekutin. Spouští se při vysoké koncentraci některých látek v tělesných tekutinách (respektive krvi). Bohužel na pocit žízně se nelze zcela spolehnout, často může být otupen vůlí, u sportovců tréninkem, u starších lidí je jeho vnímání sníženo a u dětí je mechanismus žízně ještě málo vyvinut. Nejjednodušším způsobem je zkontrolovat zbarvení moči. Za normálních podmínek by moč měla být čirá, mírně nažloutlá a bez zápachu. Pokud je tmavá a v malém množství, znamená to, že je pitný režim nedostatečný. Pozor, barva moči může být ovlivněna také některými potravinami (například červenou řepou) a doplňky stravy (například vitaminy skupiny B, a to zejména B2), které způsobují tmavě žluté zbarvení moči.
Mezi nejvhodnější zdroje tekutin patří čistá voda z vodovodního kohoutku, nápoje bez cukru, balené pramenité vody Rajec, Toma, Dobrá voda apod.) a neslazený čaj. Nemáte-li rádi čistou vodu, přidejte plátky citrónu, salátové okurky nebo mátu. U minerálních vod sledujte obsah sodíku, jeho vysoké množství je například v Poděbradce a Hanácké vodě, proto je pijte výjimečně. Také vody se středně silnou mineralizací jako jsou Mattoni, Korunní, Ondrášovka a Magnesia pijte po intenzivní a déletrvající pohybové aktivitě pro doplnění elektrolytů. Dejte si pozor na vody sycené oxidem uhličitým, navozují „falešný pocit osvěžení“.
ZDROJE:
Scientific Opinion on Dietary Reference Values for water. EFSA Journal [online]. 2010, 8(3), – [cit. 2018-06-05]. DOI: 10.2903/j.efsa.2010.1459. ISSN 18314732. Dostupné z: http://doi.wiley.com/10.2903/j.efsa.2010.1459
DUYFF, Roberta Larson. Academy of Nutrition and Dietetics Complete Food and Nutrition Guide, 5th Ed. 5th edition. New York: Houghton Mifflin Harcourt, 2017. ISBN 978-0-544-52059-2.
CLARK, Nancy. Nancy Clark’s sports nutrition guidebook. 3rd ed. Champaign, IL: Human Kinetics, c2003. ISBN 0-7360-4602-X.
dtest. Něco málo o vodě. dtest.cz [online]. [vid. 2018-06-05]. Dostupné z: https://www.dtest.cz/clanek-852/neco-malo-o-vode